Dzisiaj jest: 28 września 2023r.

Korbielów

002-sun

Lato

003-frozen

Zima

005-soccer

Sport

004-balloon

Rozrywka

001-binoculars

Zwiedzanie

Korbielów to miejscowość turystyczna, przepięknie położona tuż przy granicy ze Słowacją, w Beskidzie Żywieckim (w województwie śląskim), na stokach Góry Pilsko, nad rzeką Glinną, mogąca pochwalić się malowniczymi szlakami i trasami widokowymi.

SZLAKI NA PILSKO (odległość 2 km)

Drugie co do wielkości polskie pasmo górskie, drugi co do wielkości masyw. Beskid Żywiecki i Pilsko udowadniają, że drugie absolutnie nie znaczy gorsze! Z naszych domków wygodnie wyruszysz w trasę właśnie na ten malowniczy szczyt, wznoszący się 1557 m n.p.m. Co ciekawe, aby go zdobyć, wybierzesz się zagranicę, a dokładniej na Słowację. Najwyższy szczyt Pilska znajduje się nieznacznie za granicą, zaś polskim najwyższym punktem masywu jest Góra Pięciu Kopców (1543 m).

Co ważne, z Korbielowa na Pilsko prowadzą dwa szlaki (https://mapa-turystyczna.pl/node/pilsko#49.54746/19.35711/13), więc Twoja trasa wejścia i zejścia mogą się różnić i dostarczyć nowych widoków i wrażeń.

STACJA NARCIARSKA PILSKO-JONTEK (odległość 4 km)

Północno-zachodnie stoki Pilska to wymarzone miejsce dla narciarzy. Stacja Pilsko-Jontek (https://pilsko.org/) to sześć tras narciarskich o długości od 680 m do 2680 m oraz cztery wyciągi – dwa orczyki i dwie kolejki. Sezon trwa tu nawet 5 miesięcy! Zarówno początkujący, jak i zaprawieni narciarze znajdą tu odpowiednie dla siebie trasy, zaś maluchy mogą skorzystać ze szkółki narciarskiej.

WODOSPAD W SOPOTNI WIELKIEJ (odległość 7 km)

Żółtym szlakiem z Korbielowa dotrzesz nad największy wodospad w polskich Beskidach. Wodospad w Sopotni Wielkiej ma wysokość 10 m i długości 15 m i stanowi pomnik przyrody.

ETNOPARK (odległość 25 km)

Aby przenieść się w czasie do dawnej wsi żywieckiej należy wybrać się do Etnoparku (etnopark.pl/)w Ślemieniu. Skansen zajmuje obszar ponad 6 ha, a zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika. Oprócz chłopskich chat można podziwiać tam budynek szkoły z 1900 r. czy XIX-wieczny spichlerz.

PARK LINOWY (odległość 47 km)

Jeśli masz ochotę nieco oderwać się od ziemi, z pomocą przychodzi kompleks Geo-Park Glinka (geopark.com.pl). Oprócz parku linowego dla dzieci i dorosłych znajdziesz tam dwie ścianki wspinaczkowe i tyrolkę. Na najmłodszych czeka plac zabaw.

TERMY (odległość 57-85 km)

W odległości kilkudziesięciu kilometrów od Korbielowa znajdują się gorące źródła. Możesz wybrać kierunek Gino Paradise Besenova www.besenova.com.pl lub Oravice https://www.meanderoravice.sk/pl. Woda w kąpieliskach pochodzi z głębokości ponad 1,5 km, a jej temperatura musi być obniżana, gdyż u źródła ma 58°C! Oprócz wód termalnych oba miejsca oferują zjeżdżalnie, sauny i inne wodne atrakcje.

ZAMEK ORAWSKI (odległość 50 km)

Nad miejscowością Oravskie Podzamcze góruje położony na skale zamek Orawski. Mieści się tam muzeum (https://www.oravskemuzeum.sk), które oprócz zwiedzania zamkowych komnat umożliwia m.in. zwiedzanie wystawy Historii Naturalnej. Zajmująca dwa piętra bogata ekspozycja zawiera m.in. anomalia przyrodnicze oraz… 400-letni wóz strażacki!

KOLEJ WĄSKOTOROWA I SKANSEN (odległość 69 km)

Wielbiciele historycznych pojazdów docenią możliwość leśnej przejażdżki niemal stuletnią koleją wąskotorową w miejscowości Vychylovka, zaś miłośnicy etnografii mogą wybrać się do skansenuMuzeum Wsi Kisuckiej (https://www.kysuckemuzeum.sk/). W weekendy często organizuje się tam imprezy o charakterze folkowym.

Polecam zachować zaznaczone przeze mnie pogrubienia.

Jak mówią górale… Baba w góry, chłopu lżej. A jeszcze lepiej oboje powinni przyjechać do Korbielowa.

W tej niewielkiej, mało znanej górskiej miejscowości czeka na Was ogromna niespodzianka w postaci fantastycznej infrastruktury sportów zimowych i mnogości szlaków turystycznych. Korbielów kusi spokojną atmosferą, uroczymi, doskonale położonymi domkami noclegowymi i szlakami biegnącymi tuż za drzwiami.

Pewnie myślisz, że to chwyt marketingowy i będzie jak zwykle, że niby za drzwiami, ale 2 kilometry dalej? Powiem ci w sekrecie, między nami, włóczykijami… wystarczy wyjść z pokoju.

Domki noclegowe są położone w miejscu przebiegu dwóch szlaków turystycznych na Pilsko – Nacisk. Jednak jeśli chcesz, trasę możesz rozpocząć z miejsca noclegu, a zakończyć ją choćby i na Babiej Górze.

To kolejny plus tej lokalizacji – wszystkie szlaki turystyczne przebiegają w jasny, dobrze oznaczony sposób i z dowolnego miejsca w Korbielowie możesz dotrzeć do najciekawszych atrakcji, które stanowią:

 • Góra Pilsko

 • Babia Góra

 • Żywiecki Park Krajobrazowy

 • Schronisko na Hali Miziowej

 • Ośrodek Pilsko w Korbielowie

 • Wyciągi narciarskie

 • Trasy narciarskie

 • Wodospad na rzece Glinna

 • Wodospad w Sopotni Wielkiej

Do wielu miejsc możesz dotrzeć malowniczymi szlakami turystycznymi, biegnącymi szczytami gór, m.in przez rezerwaty przyrody Rysianka, Pilsko i Romanka.

Grzbietami gór możesz również trafić na polski szczyt Pilska i przejść dalej na słowacką część gór. Ze względu na położenie niemal przy granicy ze Słowacją, Korbielów jest doskonałą bazą wypadową zarówno na szlaki polskie, jak i sąsiadujące. Dzięki temu możesz urządzić jedno lub kilkudniowe wakacje za granicą, jednocześnie pozostając blisko polskiej strony.

Z kolei jeśli chwilowo znudzisz się chodzeniem szlakami i zapragniesz zrelaksować się na miejscu, z pomocą przychodzi osada wołoska z XV wieku, która z pewnością przypadnie do gustu dorosłym, jak i dzieciom. A jeśli jesteś wielbicielem starej architektury, nie możesz ominąć położonego w Korbielowie drewnianego domu z połowy XIX wieku ani pięknie usytuowanej drewnianej kaplicy.

Przy okazji pobytu w Korbielowie, warto też wyskoczyć na chwilę za słowacką granicę i wylądować w leczniczej wodzie w termach Oravickich lub nieco bardziej swojsko, w termach Chochołowskich. Zaledwie godzinę drogi od Korbielowa w słowackich Oravicach znajdują się wody geotermalne i aquapark, z którego skorzystają zarówno dorośli, jak i dzieci.

Aquapark przedstawia szeroką ofertę basenów, zjeżdżalni oraz innych wodnych szaleństw.

Nieco bardziej swojsko poczujemy się w termach Chochołowskich, położonych w niedalekim Chochołowie. Termy są równie dobrze wyposażone i oferują rozbudowaną gamę wypoczynkową i leczniczą dla osób w różnym wieku.

Do Korbielowa warto wybrać się nie tylko w lato, aby podziwiać malownicze góry, podążać szlakami i zachwycić spokojnym, powolnym życiem górskiej miejscowości. Jeszcze bardziej niż z letnich atrakcji, Korbielów słynie ze swojej zimowej strony.

To doskonale położony zimowy kurort w województwie śląskim, na terenie Beskidu Żywieckiego i przy stoku góry Pilsko. Właśnie ze względu na górę Pilsko, Korbielów to niepodważalnie jeden z najatrakcyjniejszych terenów narciarskich w Polsce. Pod względem wysokości i jakości stoków narciarskich, góra Pilsko jest najwyższa w całych Beskidach, a druga w Polsce zaraz po Kasprowym Wierchu. Jej wysokość nad poziomem morza to 1557 m.

Sezon narciarski rozpoczyna się tu w listopadzie i może trwać nawet do końca kwietnia, czasem do maja ze względu na specyficzny mikroklimat. Poza tradycyjnymi narciarskimi wrażeniami, możesz liczyć na jazdę skuterami śnieżnymi, snowtubing oraz możliwość skorzystania ze SnowParku w Korbielowie. To miejsce położone w ON Pilsko, które zostało przeznaczone do jazdy freestylowej na nartach i snowboardzie. To doskonałe rozwiązanie dla miłośników mniej standardowej jazdy, którzy chcieliby poszaleć w sportach zimowych.

W Korbielowie czeka na nas również Ośrodek Narciarski Pilsko, który jest drugim najwyżej położonym ośrodkiem w Polsce po Kasprowym Wierchu. Ośrodek w Korbielowie oferuje między innymi:

 • Mnóstwo zróżnicowanych tras narciarskich, o różnym poziomie trudności

 • Szkółki narciarskie

 • Wypożyczalnie sprzętu

 • Nowoczesny, czteroosobowy wyciąg krzesełkowy

 • Kilkanaście wyciągów narciarskich, w tym dwa krzesełkowe

 • Skipass na pięciu głównych wyciągach

 • Oświetlone trasy, które zapewniają widoczność i bezpieczeństwo również po zmroku

 • Możliwość jazdy poza trasami

 • Możliwość jazdy freestylowej w SnowParku

 • Specjalne trasy przeznaczone dla dzieci i opiekę w trakcie jazdy

W trakcie sezonu zimowego możesz również wziąć udział lub podziwiać uczestników licznych zawodów, m.in w narciarstwie alpejskim, skicrossie, carvingu czy freestylu. Dodatkowo nad bezpieczeństwem nieustannie czuwają wykwalifikowani, doświadczeni instruktorzy oraz Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Nie czekaj! Przyjedź już teraz do Korbielowa i zakochaj się w relaksie!

Tam, gdzie łączą się polsko-słowackie szlaki, usłyszysz serdeczne „cześć” i ciepłe „ahoj”, poczujesz spokój płynący prosto z beskidzkiego lasu i zetkniesz się z najdzikszą formą przyrody tego regionu.

W leżącym tuż przy Polsko-Słowackiej granicy Korbielowie można znaleźć chwilę odpoczynku i wytchnienia. Przejdź się po górskich szlakach, obserwuj rwące rzeki i małe wodospady, poznaj beskidzkich górali i wypij zimne piwo na szczycie majestatycznych gór.

Pasma Beskidu Żywieckiego

Pilsko (1557 m n.p.m.)

Przy dobrej widoczności ze szczytu Pilska można podziwiać pasma Małej i Wielkiej Fatry, Tatry, czy inne szczyty Beskidu Żywieckiego. Można wybrać miejsca lubiane przez turystów, czy okolice bardziej zaciszne, jeżeli chcemy uniknąć kolejek do wyciągu, czy po prostu pospacerować w samotności. Łączna długość letnich szlaków turystycznych na obszarze polskiej części Pilska wynosi ok. 50 km, a po słowackiej stronie około 25 km.

Na Pilsko prowadzi kilka szlaków:

 • żółty, a następnie zielony wejście 3.20 h + 1.40 h zejście (ok. 14 km) – trasa nie jest specjalnie wymagająca

 • zielony całą drogę na szczyt, wejście trwa 3.10 h

 • niebieskim, czarnym i zielonym, wejście trwa 4 h

źródło: Mapa turystyczna

Schronisko na Hali Miziowej

Znajduje się na wysokości 1330 m n.p.m. i jest to najwyżej położone schronisko w polskich Beskidach. Od 8 rano do 21.00 w tygodniu, jak i w weekendy można posilić się w schroniskowym barze. Do dyspozycji gości jest zimne piwo, lokalne przysmaki, w okresie letnim grill, a w zimniejszych porach roku – rozgrzewające dania i trunki. Nad Halą Miziową, tuż przy szczycie Pilska znajduje się Hala Słowikowa.

Kolejka/wyciąg na Pilsko

Na szczyt góry kursuje też kolejka. Jest dostępna zarówno w lecie, jak i w zimie. Cena za pojedynczy wjazd kolejką to ok. 10 pln (kursuje z punktu Szczawiny do przystanku Strugi).

Korbielów zimą

Beskid Żywiecki prezentuje swoje intrygujące walory także zimą. Do dyspozycji są zarówno wyciągi krzesełkowe, jak i orczyki oraz trasy o różnym stopniu zaawansowania i długości. W najbliższej okolicy dzieci mogą cieszyć się też jazdą na sankach, ogniskami, czy budowaniem igloo.

Babia Góra (1725 m n.p.m.)

Najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Diablak liczący 1725 m to forma aktywności, na którą można wybrać się całą rodziną. Choć z Korbielowa na szczyt prowadzi dość długa trasa, to należy do jednej z najbardziej malowniczych i wyjątkowych dróg na tę górę. Szlaki górskie prowadzące z Korbielowa są uczęszczane znacznie rzadziej, niż inne trasy na Diablak. Z tego względu jest to wspaniała alternatywa dla osób lubiących spokój i samotne wędrówki w naturze.

Granica ze Słowacją

Nasi południowi sąsiedzi zawsze powitają Was z uśmiechem na twarzy. Z Korbielowa można szybko przedostać się w pobliże interesujących słowackich zabytków kultury, basenów, pasm górskich i innych interesujących miejsc.

Korbielów – Termy Orawice, dystans ok. 60 km.

Korbielów – Orawskie Podzamcze – 48 km.

Korbielów – Rezerwat przyrody Horná Orava – 50 km.

Inne atrakcje w pobliżu Korbielowa

W samym Korbielowie, co roku na wiosnę odbywa się tradycyjne święcenie owiec. W Leśnej koło Żywca, w odległości 30 minut od Korbielowa znajduje się mini aqua park. Latem otwarta jest tam odkryta część basenu ze zjeżdżalniami. Zimą dostępna jest także sauna. Inne kąpielisko można znaleźć w Koszarawie (23 min jazdy autem z Korbielowa).

W rejonie można skorzystać z licznych wypożyczalni rowerowych, warto odwiedzić urokliwe jezioro Żywieckie, zwiedzić Muzeum Browaru w Żywcu, czy spróbować piw z lokalnych, małych, kraftowych browarów.

Transport do Korbielowa

Z dużych miast województwa małopolskiego można dojechać samochodem i busami. Z miast leżących już woj. śląskim także kursują liczne linie autobusowe i busy. Można też skorzystać z opcji grup oferujących wspólne przejazdy w mediach społecznościowych.

Długość trasy busem Kraków-Korbielów: 2.5 h

Długość trasy samochodem Kraków- Korbielów: 1.50 h

Rezerwat przyrody

Rezerwat przyrody Pilsko, Rysianka i Romanka stanowią idealną bazę do pieszych wędrówek, rowerowych wypraw oraz wypadów na quadach.

Najważniejsze atrakcje miasta

Sanktuarium Matki Bożej Pani Korbielowskiej (ul. Beskidzka 24) – Kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów stojący w centrum Korbielowa, znajdujący się pod opieką Zakonu Dominikanów.

Atrakcje w okolicy

Stoki narciarskie

6 tras, 4 wyciągi – to wszystko znajdziesz na stacji Narciarskie Pilsko-Joniec

Termy

Gorące źródła to sposób i zrobie na relaks

Szlaki piesze

Dwa szlaki na szczyt Pilsko o różnym stopniu trudności

Zamek orawski

Średniowieczny zamek na skale w słowackiej miejscowości Orawskie Podzamcze

trasy rowerowe

Ruch na prawdziwie świeżym powietrzu wśród pięknej beskidzkiej przyrody